Historie

Historie Powerchair Hockey v ČR

2014

V roce 2014 mezi českými kluby přibyl nový pražský tým – Red Dragons. Vysoká koncentrace absolutních nováčků v tomto týmu mu určila komplikovanou výchozí pozici vůči ostatním celkům. Tým Jaguars se rozhodl do sezóny 2014 nenastoupit a tak se soutěž odehrávala pouze mezi zbývajícími čtyřmi kluby. Nejlépe se dařilo New Cavaliers, druzí tentokrát skončili Rejnoci, kteří i díky posile hostujícího hráče (z týmu New Cavaliers) odsunuli Indians na třetí příčku. Na čtvrté pozici se umístil nováček soutěže Red Dragons.

2013

Rok 2013 žádné zásadní změny v názvech či počtech zúčastněných týmů nepřinesl. Stejně jako v posledních dvou letech se tým New Cavaliers pokusil prolomit neporazitelnost týmu Jaguars. Indians se díky druhé dodávce finských vozíků (2012) lépe technicky vybavil a stal se více nebezpečným jak pro Rejnoky, tak také pro slabé chvilky New Cavaliers a Jaguars. Stejně jako v letech 2011 a 2012 tak i v tomto roce se o titulu rozhodovalo až na posledním ligovém kole. Utkáním Jaguars a New Cavaliers vládla až neuvěřitelná vyrovnanost výkonů. Po dvou letech se New Cavaliers podařilo důležité závěrečné kolo zvládnout a získat tak po delší době mistrovský titul. Třetí skončili Indiáni a čtvrté místo obsadili Rejnoci.

2012

V roce 2012 čekalo českou soutěž několik dalších novinek. Na jedné straně bohužel definitivně zanikl tým Tigers. Na straně druhé byla Česká EWH liga obohacena vznikem nového týmu SK Indians Plzeň. Tým Transformers se v důsledku nedostatku hráčů spojil s týmem Cavaliers a společně vstoupily do nové sezóny pod  názvem New Cavaliers. Nejtužší boj se očekával mezi týmy Jaguars a New Cavaliers, které již více rok spolu sváděly velmi vyrovnaná utkání. Nový tým Indians částečně složený ze zkušených hráčů byl výzvou zejména pro Rejnoky. A čekávání se naplnilaPo vyrovnaných bojích na čele tabulky byli nakonec nejšťastnější Jaguaři. Druhé místo obsadil tým New Cavaliers, třetí skončili Indiáni a čtvrté místo patřilo opět Rejnokům ze Zlína.

2011

Rok 2011 přinesl dvě významné novinky. Z důvodu vnitřní nestability z ligové soutěže vystoupil tým Tigers Janské Lázně. Jeho místo nahradil nový pražský celek zvaný Transformers. Druhou významnou novinkou, která zásadním způsobem ovlivnila herní úroveň, bylo zahájení využívání speciálních sportovních vozíků z Finska. Týmy Jaguars Praha, Cavaliers a částečně také tým Transformers obměnily svůj vozový park speciálními vozíky, které svými vynikajícími jízdními vlastnostmi (rozměry, rychlost a akcelerace), významně zvýšily herní úroveň daného týmu. Efektem tohoto faktu byl dramatický vývoj ve výsledcích jednotlivých ligových kol.  Nejlépe se v sezóně 2011 dařilo týmu Jaguars, který z posledního místa (na 1. ligovém kole) dokázal dosáhnout v závěru sezóny konečného prvenství. Druzí skončili  Cavaliers, třetími se stali hráči Transformers a čtvrtí na pásce skončili Rejnoci Zlín.

2010

V roce 2010 získala ligová soutěž nový název – Česká EWH liga, který je platný dodnes. V lize jsme přivítali nový pražský tým, Cavaliers, který vznikl z části ze zkušených a z části z nově příchozích hráčů. Dva české týmy změnily svůj dosavadní název. Snow Wolves si začali říkat Tigers a tým LITA Sport se přejmenoval na Jaguars. V sezóně 2010 se nejvíce dařilo týmu Cavaliers, který získal mistrovský titul, druhý skončil tým Tigers, třetí místo obsadili Jaguáři a čtvrtým týmem se stali Rejnoci Zlín.

2008 – 2009

První sezóna oficiální ligové soutěže byla odstartována v roce 2008 pod názvem Česká EWH Medicco liga. Soutěže se účastnily týmy LITA Sport Praha, Snow Wolves Janské Lázně a Rejnoci Zlín. V roce 2008 i 2009 se vítězem soutěže stal tým Snow Wolves. Druzí skončil tým LITA Sport Praha a třetí místo obsadili Rejnoci.

2006 – 2007

Do roku 2006 v České republice existovaly pouze dva kluby: SK Akáda Janské Lázně s oddílem pro EWH zvaným Snow Wolves a LITA Sport Praha. Tyto týmy spolu sehrály několik vzájemných utkání v Praze i v Krkonoších.  V roce 2006, po návratu České reprezentace z Mistrovství Evropy, se podařilo za podpory Centra pro zdravotně postižené Zlínského kraje založit třetí tým: Rejnoci Zlín. V roce 2007 se uskutečnilo neoficiální mistrovství České republiky, kterého se zúčastnily všechny tři české týmy. Velmi pozitivní přínos pro další rozvoj soutěže měl tzv. Development event, který byl zorganizován ve Zlíně. Pod vedením zkušených zahraničních rektorů byli certifikováni někteří trenéři českých klubů a také několik českých rozhodčích. Dva rozhodčí získali dokonce certifikát s mezinárodní platností.